Prace wymagające dostępu linowego – w czym może nam pomóc firma alpinistyczna?

Dostęp linowy to specjalistyczna metoda pracy na wysokościach. Jej stosowanie wymaga specjalistycznych umiejętności i nie każdy będzie w stanie wykonywać prace z nią związane. Wiele czynności, od czyszczenia elewacji, przez remonty konstrukcji stalowych, aż po ekspertyzy techniczne masztów GSM – nie obędzie się bez zatrudnienia fachowca. Zobacz, w czym może pomóc firma alpinistyczna.

Czym jest dostęp linowy?

Alpinistyka przemysłowa jest branżą, w której wykorzystuje się między innymi dostęp linowy. Metoda ta rozwinęła się, korzystając z technik stosowanych w alpinizmie jaskiniowym. Grotołazom zapewniała ona prosty, szybki i bezpieczny sposób na dotarcie do miejsca docelowego. Pierwsze zastosowanie dostępu linowego na szeroką skalę było związane z pracą na platformach wiertniczych na Morzu Północnym. Stale jednak rosło zainteresowanie tą formą rozwiązywania problemów, dlatego dostęp linowy zaczęto też stosować na lądzie. Tam wykorzystywano go do wszelkiego rodzaju prac na wysokościach: mycia okien i fasad wieżowców, konserwacji budynków, remontów wysokich konstrukcji stalowych czy żelbetonowych, montowania reklam, prac geotechnicznych, a także obsługi masztów GSM i wielu innych zadań. Wymieniać można by w zasadzie bez końca, ponieważ prace alpinistyczne, w których stosuje się dostęp linowy praktycznie nie mają ograniczeń.

Do głównych cech dostępu linowego zalicza się między innymi:

  • Pracownik, który wykonuje dostęp linowy jest na stałe przypięty do liny, na której pracuje i liny zabezpieczającej.
  • Każda z lin ma swój, osobny punkt zamocowania.
  • Lina zabezpieczająca zapobiega upadkowi, kiedy druga – wykorzystywana do pracy ulegnie zniszczeniu.
  • Wszystkie narzędzia, niezbędne do wykonania zadania, są cały czas przypięte do pracownika.
  • Żeby zapewnić bezpieczeństwo i umożliwić wzajemny nadzór, do wykonywania każdej pracy potrzeba co najmniej dwóch pracowników.
  • Nie jest możliwe podjęcie pracy z wykorzystaniem dostępu linowego bez uprzedniego, gruntownego szkolenia i zobowiązania się do ponownego odbywania kursu co trzy lata.
  • Szkolenie pracownika powinno obejmować procedury ratownicze i zakończyć się niezależną oceną specjalistów, którzy podejmują decyzje na podstawie odpowiednich standardów.
  • Sprzęt wykorzystywany w dostępie linowym musi być regularnie sprawdzany i konserwowany.

 

Poziom szkolenia Opis umiejętności
Technik dostępu linowego Pracownik na tym poziomie potrafi wykonywać działania pod nadzorem osoby z kwalifikacjami minimum poziomu 2, czyli specjalisty dostępu linowego.
Specjalista dostępu linowego Pracownik na tym poziomie ma wiedzę oraz umiejętności z dostępu linowego w pełnym zakresie; może przygotowywać stanowiska i brać udział w akcjach ratowniczych; nadzoruje prace innych i bierze za nich pełną odpowiedzialność.
Instruktor dostępu linowego Pracownik na tym poziomie jest uprawniony do prowadzenia szkoleń z zakresu dostępu linowego na wszystkich poziomach. Ma umiejętności ze wszystkich poziomów, a także kompleksową wiedzę na temat zaawansowanych technik ratowniczych, przepisów prawnych i systemu certyfikacji.

Jakie prace wymagają dostępu linowego?

Ostatnie lata pokazały, jak duże jest zapotrzebowanie na prace wysokościowe. Co więcej zainteresowanie usługami tego typu stale rośnie, a to sprawia, że zawód alpinisty przemysłowego znacznie się rozwinął. Dzisiaj zawodowych wspinaczy można spotkać nie tylko na budowie, ale także na imponujących wysokością budynkach, kiedy myją okna, zajmują się naprawą dachów czy montażem reklam wielkoformatowych. Wśród prac, które wykonuje się z dostępem linowym znajduje się także montaż instalacji ppoż czy montaż przemysłowy.

Obecnie alpiniści przemysłowi uchodzą za niezbędnych, ponieważ jedynie oni są w stanie bezpiecznie i w sposób profesjonalny wykonywać prace, które są zupełnie nieosiągalne dla osoby nieprzeszkolonej. Wykorzystywanie dostępu linowego stwarza warunki do dotarcia do takich miejsc, których osiągnięcie nie jest możliwe przy użyciu na przykład rusztowań. I tak bez dostępu linowego trudno wyobrazić sobie choćby montaż instalacji przeciwpożarowej i różnego rodzaju montaż alpinistyczny. Inne prace, które wykonuje się tą metodą, to:

  • mycie elewacji,
  • czyszczenie rynien,
  • montaż i demontaż różnych konstrukcji oraz urządzeń na wysokości,
  • montowanie zabezpieczeń przeciw ptakom.

Alpinizm przemysłowy to jeden z niewielu zawodów, który musi być wykonywany z pasją i który daje ogromną satysfakcję. Jednocześnie jest bardzo odpowiedzialny i wymaga nie tylko szeregu specjalistycznych umiejętności, ale także określonych predyspozycji. W końcu, nie każdy będzie w stanie ze spokojem wykonywać pracę na bardzo dużych wysokościach.

Leave A Comment