Alpinistyka przemysłowa – nie tylko prace montażowe

Każdy, kto mieszka w dużym mieście pewnie zna ten widok: wielopiętrowy budynek, przy którego elewacji zwisają na linach – albo stoją na rusztowaniu – ludzie z wiadrami. Alpinizm przemysłowy nie ogranicza się jednak do mycia okien i prac montażowych. Zobacz, co jeszcze obejmuje pojęcie „prace wysokościowe”.

Czym jest alpinizm przemysłowy?

Alpinistyka przemysłowa najprościej mówiąc, jest rodzajem prac wysokościowych, do których wykorzystuje się techniki wspinaczkowe i jaskiniowe. Za najbardziej popularny uznaje się system IRATA, czyli międzynarodowe szkolenie do prac w dostępie liniowym prowadzone według standardów opracowanych przez Stowarzyszenie Alpinizmu Przemysłowego, powstałe jeszcze w latach 80.

Najzwięźlej rzecz ujmując, alpinizm przemysłowy to rodzaj prac na wysokościach, który w zadaniu wykorzystuje techniki wspinaczkowe i jaskiniowe. Najbardziej popularnym jest system IRATA- czyli Stowarzyszenie Alpinizmu Przemysłowego, powstałe jeszcze w latach 80-tych. Głównym założeniem i celem stowarzyszenia jest określenie standardów pracy tak, aby przede wszystkim była ona maksymalnie bezpieczna i najwyżej jakości. Polskim odpowiednikiem tego stowarzyszenia jest powstała w 2009 roku w Zawierciu Organizacja Techników Dostępu Linowego. Problem polskiego alpinizmu przemysłowego jest jednak fakt, że w zasadzie jego pracownicy nie muszą legitymować się żadnymi szkoleniami, gdyż nie ma takich wymagań prawnych.

Zadania alpinistów przemysłowych

Do głównych zadań alpinistów przemysłowych należą: mycie okien, czyszczenie elewacji, reklam stacjonarnych, odśnieżanie dachów i usuwanie nawisów śnieżno-lodowych, udrażnianie rynien i rur spustowych. W zakresie usług świadczonych przez specjalistów z tej dziedziny mieszczą się również prace remontowe, głównie dekarskie, takie jak: naprawy, uszczelnianie, malowanie i impregnowanie dachów. Osobom wykonującym ten zawód nie są obce także zadania takie, jak: montaż i demontaż różnych elementów (reklam, anten, masztów, anten, oświetlenia czy zabezpieczeń przed ptakami na wysokościach). Firma alpinistyczna może podjąć się nawet linowego transportu pionowego czy prac w warunkach trudnych, na przykład na platformach wiertniczych.

Podsumujmy. Prace, które można zlecić firmie alpinistycznej to:

  • mycie okien, czyszczenie elewacji czy reklam,
  • odśnieżanie dachów i usuwanie nawisów śnieżno-lodowych,
  • szereg prac remontowych i napraw, a także prace antykorozyjne,
  • czyszczenie silosów,
  • linowy transport pionowy czy prace na w trudnych warunkach.

Oczywiście lista, których podejmują się alpiniści przemysłowi jest zdecydowanie dłuższa. Zawodowi wspinacze współcześnie pomagają także w sprzątaniu hal produkcyjnych, wykonują szereg działań na placach budów, serwisują stacje bazowe GSM, a nawet podejmują się dezynfekcji spożywczej. Warto skorzystać z usług takich profesjonalistów, którzy nie dość, że nieustraszeni, to z zachowaniem odpowiednich zasad BHP rozwiążą kłopotliwe sytuacje.

 

popularne prace wysokościowe specjalistyczne prace wysokościowe
mycie okien i czyszczenie elewacji praca na platformach wiertniczych
udrażnianie rynien serwis stacji bazowych GSM
odśnieżanie dachów i usuwanie nawisów śnieżno-lodowych dezynfekcja spożywcza
montaż reklam sprzątanie hal produkcyjnych

Jak w praktyce wygląda praca firm alpinistycznych?

Co bardzo ważne, specjalistyczne prace wysokościowe wymagają wznoszenia się przez fachowców nawet na kilkaset metrów. Jest to więc zawód wymagający nie tylko odpowiedniego przeszkolenia, ale także predyspozycji. Zawodowy wspinacz musi być człowiekiem opanowanym, precyzyjnym, trzeźwo myślącym i odważnym. Sam brak lęku wysokości nie wystarczy, trzeba jeszcze odznaczać się chęcią do podejmowania wyzwań i realizacji trudnych zadań.

Najważniejsze jest wszak to, żeby wykonywać pracę w sposób maksymalnie bezpieczny i z zachowaniem wszelkich standardów branży. Każdy błąd w realizacji usługi albo użycie nieodpowiedniego sprzętu może bowiem skutkować wypadkiem.

Leave A Comment