Montaż instalacji zraszaczowych

 Montaż instalacji zraszaczowych z wykorzystaniem dostępu linowego

Jednym z systemów przeciwpożarowych podobnych do instalacji tryskaczowej pod względem zasady działania i środka gaśniczego jest instalacja zraszaczowa. System zraszaczy należy do systemów suchych tzw. zalewowych, rurociągi nie są wypełnione medium gaśniczym, a dysze są otwarte pozbawione ampułek bądź zamków topikowych co odróżnia je od tradycyjnych instalacji tryskaczowych. Ponadto oprócz głównej linii przewodów rurowych instalacja wyposażona jest w linię pilotującą ze zraszaczami wypełnioną powietrzem. Wyróżniamy kilka rodzajów tego typu systemów. Najpopularniejszym jest ten w którym wyzwolenie następuje po spadku ciśnienia powietrza oraz po sygnale alarmowym z systemu detekcji dymu. Gaszenie pożaru następuje na całym chronionym obszarze w momencie uruchomienia instalacji. System może zadziałać również poprzez ręczne wyzwolenie.

Istnieje tendencja wśród architektów i projektantów budynków stosowania odsłoniętej stali jako elementu konstrukcyjnego. Jeśli dojdzie do pożaru, skutki mogą być przerażające. W ciągu kilku minut niezabezpieczona stal może osiągnąć temperaturę krytyczną, która powoduje utratę stabilności i zniszczenie całego budynku. W tych sytuacjach sekundy mogą oznaczać uratowanie życia. Instalacje zraszaczowe stosujemy do zabezpieczenia zbiorników, transformatorów, fabryk oraz innych obiektach przemysłowych, gdzie występuje możliwość szybkiego rozprzestrzeniania się ognia. Systemy przeciwpożarowe są obowiązkowe w wielu obiektach jako standard bezpieczeństwa i wymóg prawny. Dlatego istotne jest by były zamontowane prawidłowo przez specjalistów. Profesjonalizm i wieloletnie doświadczenie naszej firmy w zarządzaniu, koordynowaniu i nadzorowaniu inwestycji pomaga nam zaprojektować, wykonać oraz docelowo uruchomić właściwe i przede wszystkim dopasowane do specyfiki chronionego obiektu zastosowania przeciwpożarowe.

 Podstawowe normy i wytyczne projektowania instalacji tryskaczowych w Polsce:

  1. Polska norma PN-EN 12845 Stałe urządzenia gaśnicze. Automatyczne urządzenia tryskaczowe. Projektowanie, instalowanie i konserwacja.
  2. Wytyczne niemieckich ubezpieczycieli VdS CEA4001 Sprinkler Systems, Planning and Installation.
  3. Amerykański standard NFPA 13 STANDARD FOR THE INSTALLATION OF SPRINKLER SYSTEMS oraz NFPA 20 STANDARD FOR THE INSTALLATION OF STATIONARY PUMPS FOR FIRE PROTECTION.
  4. Wytyczne amerykańskich ubezpieczycieli FM Global.

W wielu pracach wysokościowych nie możliwe jest skuteczne zamontowanie instalacji z użyciem tradycyjnych metod, tam właśnie stosujemy dostęp linowy i wszelkie nam znane techniki alpinistyczne, które na bieżąco udoskonalamy poprzez szkolenia i nowe realizacje. Teton posiada duże doświadczenie w realizacji projektów polegających na instalowaniu wielko i małogabarytowych oraz innych elementów technicznych np. związanych z pracami montażowymi zraszaczy. Firma alpinistyczna Teton zapewnia skuteczną ochronę, pełen zakres usług związanych z instalacjami zraszaczowymi. Nasza kadra tworzy zgrany zespół doświadczonych inżynierów i monterów z wieloletnim doświadczeniem oraz wiedzą, dzięki czemu nie boimy się najbardziej nietypowych projektów. Realizujemy projekty z pełną dokumentacją wykonawczą i podwykonawczą. Gwarantujemy pełną satysfakcję i skuteczność we współpracy z nami. Wykorzystujemy różne technologie alpinistyczne, co pozwala nam optymalizować projekty pod kątem technicznym i ekonomicznym. Nasze realizacje dają sto procent skuteczności. Działamy efektywnie co mogą potwierdzić firmy które nam zaufały w Polsce jak i w Europie , jesteśmy wiarygodnym i solidnym partnerem dla potencjalnych inwestorów.

 

firma alpinistyczna

 Wiele firm z branży zabezpieczeń przeciwpożarowych posiada ogromne doświadczenie w budowie instalacji zraszaczowych dla pustych obiektów komercyjnych jak galerie handlowe, biurowce czy centra logistyczne. Duża dostępność pustych hal oraz ich jednorodność pod względem zapotrzebowania na czynnik gaśniczy sprawiają, że inwestycje tego typu są stosunkowo łatwe. Zupełnie inną sytuację mamy w zakładach przemysłowych, magazynach, fabrykach, na halach produkcyjnych oraz obiektach przemysłowych gdzie montaż instalacji zraszaczowych musi być wykonywany nie przeszkadzając w pracach zakładu i nie narażając na straty. Nieprzewidziane zatrzymanie produkcji to kosztowny koszmar każdego zakładu produkcyjnego. Rozumiemy to, dlatego montaż instalacji zraszaczowych realizujemy w sposób minimalizujący wpływ na produkcję.

 Tu instalacje zraszaczowe montowane są na czynnych zakładach, gdzie hale wypełnione są urządzeniami, które często wymagają specyficznego podejścia. Konieczna jest również znajomość zasad.Dlatego też tak ważna jest technika alpinistyczna z wykorzstaniem technik linowych. 

Firma alpinistyczna Teton ma doskonale wyszkolonych pracowników i wie że wielopoziomowa zabudowa urządzeń oraz specyficzne zagrożenia pożarowe generowane przez poszczególne urządzenia sprawiają, że siatka rurociągów ma skompilowany układ, a gęstość rozlokowania zraszaczy zmienia się, dlatego też nasi pracownicy uwzględniją w pracach miedzy innymi chodzby wytrzymałości konstrukcyjne na wysokości .

Prace wykonywane są w wysokim reżimie BHP co wymaga szeregu ustaleń i zgód na prace , oraz szkoleń w których jesteśmy na bieżąco.

 

Instalacja zraszaczowa należy do grupy Stałych Urządzeń Gaśniczych (SUG). Rozwiązanie to przeznaczone jest dla obiektów, w których pożar może się szybo rozprzestrzeniać lub wymagane jest intensywne chłodzenie. Instalacja składa się z rurociągów, zraszaczy, zaworów i pomp, a także czujników dymu i ciepła, które służą do wykrywania pożaru. Po wykryciu pożaru, instalacja gaśnicza automatycznie uruchamia pompę i otwiera zawory, co powoduje rozpylenie wody z dysz. Możliwe jest także zaprojektowanie instalacji, która będzie uruchamiana ręcznie.

Teton Alpinistyka Przemysłowa

Tel.: 501 691 606

kontakt@teton.pl

Gdańsk 80-299

Wodnika 1a