Montaż różnego rodzaju instalacji bardzo często musi się odbywać na dużych wysokościach, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo pracy. Usługi tego typu muszą być przeprowadzane przez odpowiednio wykwalifikowanych, doświadczonych i wyposażonych specjalistów, którzy są zaznajomieni z technikami dostępu linowego. Alpinistyka przemysłowa pozwala na realizację szeregu działań w trudnych warunkach, co odbywa się skutecznie i zarazem bezpiecznie.
Wymagania i standardy w zakresie alpinistyki przemysłowej
Techniki dostępu linowego pozwalają specjalistom na dotarcie do miejsc, w których nie jest możliwe zastosowanie rusztowania czy innego sprzętu. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w wielu współczesnych budynkach. Obiekty stają się coraz bardziej rozbudowane i duże, co podnosi poziom zapotrzebowania na usługi z zakresu alpinistyki przemysłowej. Eksperci w tej dziedzinie muszą jednak spełniać odpowiednie standardy, co jest możliwe poprze odbycie stosowanych szkoleń oraz zdobycie wymaganych umiejętności. Technik dostępu linowego może wykonywać działania pod nadzorem osób o wyższych kwalifikacjach, czyli pracowników dysponujących niezbędną wiedzą. Specjaliści są uprawnieni do korzystania z alpinistyki przemysłowej w pełnym zakresie, a więc mogą zajmować stanowiska nadzorcze oraz brać udział w akcjach ratunkowych. Pracownicy na poziomie instruktorskim mają natomiast możliwość prowadzenia szkoleń w zakresie dostępu linowego, ponieważ posiadają niezbędną wiedzę dotyczącą przepisów prawnych czy systemu certyfikacji.
Bezpieczeństwo i dobre praktyki
Alpinistyka przemysłowa obejmuje szereg operacji, które są przeprowadzane z wykorzystaniem technik dostępu linowego. W dziedzinie tej szczególne znaczenie ma sprawna i bezpieczna obsługa obiektów zaawansowanych technologicznie, nierzadko bazujących na specyficznych projektach oraz cechujących się dużą liczbą kondygnacji. Alpiniści mogą w takich obiektach sprawnie przeprowadzić różne prace wysokościowe, nie korzystając przy tym z żadnych podnośników mechanicznych. Pracownicy wykonujące operacje na podwieszeniu i podparciu powinni zachowywać szczególne bezpieczeństwo nie tylko przy myciu okien, odśnieżaniu dachów, zawieszaniu banerów czy naprawach fasad. Do ich zadań często należy też montaż instalacji p poż w hali produkcyjnej czy magazynie, nierzadko połączony z przeglądami i serwisowaniem. Prace te wymagają sprawnego omijania przeszkód architektonicznych, przewyższeń gzymsu, odpływów czy wentylacji. Po zakończeniu każdy montaż instalacji p poż w magazynie wymaga wykonania odpowiednich prób szczelności, a w razie potrzeby również zapewnienia inwestorom wsparcia na etapie rozruchu. Usługi w tym zakresie wykonuje zespół doświadczonych ekspertów firmy Teton.
Wyzwania i techniki
Do szczególnie wymagających zadań bazujących na wykorzystaniu technik dostępu linowego należy montaż instalacji tryskaczowych. W ich przypadku rurociągi są wypełnione wodą stale, przez co konieczne jest wyeliminowanie ryzyka przestojów w pracy magazynów, fabryk, hal produkcyjnych czy innych obiektów przemysłowych. Nowoczesne techniki alpinistyczne w żadnym stopniu nie zaburzają procesów realizowanych przez przedsiębiorstwo. Sam montaż wymaga zastosowania rozwiązań, które umożliwiają wykrycie pola objętego pożarem oraz ukierunkowanie ugaszania na to konkretne miejsce. Prawidłowo przygotowana instalacja pozwala na całkowite ugaszenie ognia, a w przypadkach skrajnych ogranicza jego rozprzestrzenianie się do czasu przyjazdu straży pożarnej. Tryskacze są automatycznie połączone z zaworem kontrolno-alarmowym, a ich parametry efektywnie chronią przed zagrożeniami – m.in. poprzez odpowiednią orientację, średnicę przyłącza, szybkość i temperaturę reakcji, współczynnik wypływu czy zastosowanie właściwych materiałów i wykończeń. System zabezpieczeń bazujący na tryskaczowych instalacjach przeciwpożarowych utrzymuje wysoki stopień gotowości niezależnie od pory roku czy panujących warunków atmosferycznych. Aby jednak jego funkcjonowanie było prawidłowe, za montaż muszą odpowiadać kompetentni profesjonaliści.